Äustva loÄimo na prijetna in neprijetna. Neprijetna so tista Äustva, ki se sprožijo v situacijah, ko so ogrožene naÅ”e vrednote, misli, doživljanja... Prijetna Äustva obÄutimo, ko doloÄena situacija potrjuje naÅ”e vrednote. Äustva lahko delimo tudi na temeljna in kompleksna. Kmalu po rojstvu se pojavi osem osnovnih Äustev, ki so temeljna - univerzalna. Med njimi so veselje ā žalost, strah ā jeza, sprejemanje ā zavraÄanje in preseneÄenje ā priÄakovanje. Kompleksna Äustva naj bi bila sestavljena iz enostavnih, pojavijo pa se kasneje in so bolj odvisna od kulturnih vplivov.

Ko smo na nekoga jezni, pa le-ta oseba ni vzrok za naŔo jezo...
PotlaÄena Äustva se vedno izražajo v naÅ”em vedenju, le pravega motiva ali vzroka za njih ne poznamo in tako pojasnjujemo naÅ”e vedenje na nam vÅ”eÄen naÄin. PoslediÄno se potolažimo, a hkrati se morda neprimerno vedemo do drugih.
Prav tako pomembno je razloÄevanje afektov in razpoloženj. Afekti so kratkotrajna in zelo moÄna Äustva, razpoloženja pa so zelo dolgotrajna Äustva. Da neko Äustvo postane razpoloženje je potrebno, da je oseba neprestano v položaju, ki izziva doloÄeno Äustvo. Zavedati se moramo, da moÄna Äustva zmanjÅ”ujejo obseg zaznavanja ali povzroÄajo zmotne zaznave.
BƬnh luįŗn